
Za všetky deti Vám ĎAKUJEME.
Pán Kunák: toto poškodenie je možné považovať za vandalizmusRedakcia: Čo je to vlastne vandalizmus a čo z príslušných zákonov a nariadení vyplýva pre páchateľov takéhoto konania?
Redakcia: Ako majú obyvatelia postupovať pri zistení takéhoto konania?Pán Kunák: vandalizmus je svojvoľné poškodzovanie a ničenie verejného alebo súkromného majetku a podobných statkov, väčšinou kvôli vlastnému potešeniu alebo sebarealizácii. Pre takýto čin väčšinou chýba nejaký jasný motív. Trestný zákon pozná pojem „Poškodzovanie cudzej veci“ jedná sa o § 245 Trestného zákona: kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku škodu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až desať rokov podľa závažnosti prípadu a výšky spôsobenej škody. Podľa § 246 Trestného zákona: kto poškodí cudziu vec tým, že ju postrieka, pomaľuje, popíše farbou alebo inou látkou, potrestá sa odňatím slobody až na desať rokov. Taktiež záleží na forme spáchania činu a na výške spôsobenej škody.
Pán Kunák: obyvatelia by mali byť viacej všímaví a spozorovanie takéhoto javu ihneď oznámiť na bezplatnom telefónnom čísle 159 alebo 158. Volajte prosím aj keď si nie ste istí, že sa pácha nejaká škoda, ale máte len podozrenie. V prípade, že sa nič nezistí hliadka odíde, ale má už zmonitorované osoby, ktoré sa napr. na detskom ihrisku nachádzali. Toto pôsobí preventívne, lebo kontrolované osoby zvážia či niečo poškodia, lebo v takomto prípade sa ako prvé vypočúvajú osoby kontrolované pri podobných oznamoch. V prípade, že sa zistí poškodzovanie veci nemusíte sa obávať, že Vaše údaje budú zverejnené. Na hore uvedených číslach môžete oznam vykonať aj anonymne.Redakcia: Má mestská polícia v Malackách vypracovanú štatistiku takéhoto vyčíňania na našom sídlisku Juh? Ak áno sú tieto štatistiky prístupné? Môžeme ich uverejniť?
Pán Kunák: mestská polícia nemá vypracovanú štatistiku takéhoto vyčíňania na sídlisku Juh. Ako som už uviedol jedná sa o trestný čin poškodzovania cudzej veci a vecne a miestne príslušné je Obvodné oddelenie Policajného zboru Malacky, ktoré určite podobnou štatistikou disponuje.
Výzva pre deti a rodičov:
Ak máte doma hračku alebo rôzne športové potreby, s ktorými sa už nehráte, tak nám ich prineste. Podporíte tak zbierku pre Detský domov Macejko v Malackách.
Oznam pre rodičov a sponzorov:
Ak chcete pomôcť pri organizovaní alebo inom podporení tohoto podujatia tak nás kontaktujte (kliknite sem).
Ako je to vlastne s vandalizmom na našom sídlisku (športoviská, pieskoviská, preliezačky, vchody činžiakov a pod.). Stretávate sa s vandalizmom na našom sídlisku? Kde a v akej forme?
Pošta Malacky 3Tel: 034 - 778 22 93
Štúrova 5381/139A
90103
Fotogalérie zo života na sídlisku Juh nájdete na:
Obidve časti centra, teda mužské aj ženské priestory, sú už zariadené nábytkom a ďalšími potrebnými doplnkami. "Snažíme sa získať ešte peniaze na výmenu okien v celom zariadení, lebo sú v úplne zlom stave. Bojíme sa ich aj dotýkať, aby vydržali. Zároveň požiadame spoločnosť Holcim o podporu projektu pre naše deti. Malo by ísť o úpravu detského ihriska v areáli," povedala Beňková.
Ako doplnila, centru by pomohli aj nové chladničky, keďže tie z darovaných postupne dosluhujú. Centrum sa nebráni ani novým príborom. Podľa zástupkyne nemá totiž Betánia stále dostatok peňazí. "Ešte stále otáčame korunu aj dvakrát, než ju použijeme. Ale dýcha sa nám o čosi lepšie, nakoľko začiatkom marca sme dostali peniaze na prvý štvrťrok 2008 od Bratislavského samosprávneho kraja. Taktiež sa pasujeme so splátkami za nedoplatky z roku 2007, ktoré nie sú malé," vysvetlila Beňková.
Podľa Beňkovej, v súčasnosti sa v azylovom centre nachádza 40 klientov, kapacita je pritom 42 miest. Klientmi sú muži a matky s deťmi. Niektorým z nich sa podarilo nájsť prácu, iné sú v dôchodkovom veku či na PN. V prípade žien ide zväčša o mamičky na materských dovolenkách. Najmladšie dieťa má pol roka, najstaršie 17 rokov. Všetci klienti sú pritom zapojení do jednotlivých prác v centre, v rámci resocializačného programu má každý presný rozpis služieb na celý týždeň. "Ak máme nejaké starosti s klientmi, snažíme sa ich vyriešiť v rámci našej rodiny," konštatovala Beňková. Ak majú problémy iný charakter, centrum ich rieši spoluprácou s odborníkmi, napríklad právnikom, psychológom, psychiatrom, odborným lekárom, sociálnym poradcom či abstinenčnými klubmi.
Azylové centrum Betánia v Malackách sa nachádza v budove bývalej materskej školy na sídlisku Juh. Mužskú časť centra otvorili koncom septembra 2006, časť pre ženy zasa približne v druhej polovici roka 2007. K dispozícii sú spálne, spoločenské miestnosti, kuchyne a sociálne zariadenia.
20. 4. 2008 15:31:00 | Copyright © SITA 2008